Više od 90% stvari o kojima smo brinuli,
nije se dogodilo!
U roditeljstvu je veoma prisutna briga, jer roditelji osećaju da nežno biće zavisi od njih i da treba da ga zaštite, sačuvaju od loših stvari koje mogu da mu se dogode. Normalno je prisustvo tog osećaja kod roditelja.
Problem nastaje, kada svoje strepnje i strahove prenesete na dete. To će ga sputavati u životu. Stvoriće mu "kočnice" koje će mu odmoći. Kada vas preplavi briga, zastanite, udahnite duboko i shvatite da se taj scenario odvija u vašoj glavi. To nije realnost vašeg deteta.
Evo primera da lakše razumete. Dete izađe da se igra sa drugarima, a roditelj ostane u kući i krene da razmišlja o negativnim stvarima, koje mogu da mu se dese. U glavi krene da konstruiše događaje, svaki lošiji od prethodnog. Poćinje da ga boli glavi i srce mu ubrzano lupa, uznemiren toliko da je izgubio kontrolu nad sobom.

A sada kažite sebi: "MOJE DETE UŽIVA! SA OSMEHOM NA LICU, VRATIĆE SE KUĆI." U ovakvim situacijama, kada osetite da vas briga uzima pod svoje, da vam truje um i stvara osećaj uznemirenosti, izgovarajte ovo dok ne poverujete, dok ne smirite sebe. Setite se koliko puta ste loše scenarije doživeli u vašoj glavi, a to se nije dogodilo u realnosti, hvala Bogu. Zahvalite se na tome i zbog vašeg deteta i sebe, očistite um od loših misli. Ako već mislite, neka to budu pozitivne misli.
Verujem da ne želite da mu život prođe u strahu i paranoji, već u sreći i radosti. Zato svoj um ispunite lepim scenarijima u kojima je vaše dete glavni akter. I to vreme, kada ste odvojeni, iskoristite da učinite nešto lepo za sebe. Potrudite se da uradite nešto zanimljivo, kreativno, inspirativno, što ćete podeliti sa detetom kada se vrati. Razgovarajte o lepim iskustvima i događajima, koje ste doživeli dok ste bili razdvojeni. A brigu...nju ostavite nekom drugom, ko misli da će mu doneti dobro i ulepšati dan.
Нема коментара:
Постави коментар